ZAPRASZAM MŁODZIEŻ DO AKTYWNEJ PRACY W  „KOLE PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI”

Koło to forma działań śródlekcyjnych i pozalekcyjnych. Możesz tu rozwijać swoje zainteresowania, dzielić się ciekawymi pomysłami organizacyjnymi, prowadzić dyskusje, prezentować talenty, słowem - współtworzyć życie kulturalne biblioteki. Do uczestnictwa w tej formie aktywności szkoły zachęcam wszystkich uczniów kreatywnych, mających pasje czy chcących zaprezentować swe hobbystyczne kolekcje. Mile widziana jest też Wasza pomoc w pracach typowo bibliotecznych.

Jak działa koło?

Koło przyjaciół biblioteki to grupa nie do końca sformalizowana organizacyjnie. Poza opiekunemw osobie nauczyciela bibliotekarza, nie posiada przewodniczącego, nie ma żadnych władz, wszyscy są tu równi i wszyscy, dzięki swej aktywności, mogą zostać przyjaciółmi biblioteki. Stały trzon koła stanowią łącznicy klasowi - są to zazwyczaj dwie, trzy osoby z klasy, które po zapoznaniu się z główną ideą koła dobrowolnie zgłosiły na początku roku szkolnego chęć działania na rzecz biblioteki. Podstawowym zadaniem łączników jest przekazywanie informacji na temat działalności biblioteki wychowawcy oraz kolegom i koleżankom z klasy. 

Przynależność do koło nie obciąża nikogo systematycznymi spotkaniami - zależy od Waszego wolnego czasu, który chcielibyście przeznaczyć na aktywne działanie. Spotkania uzależnione są od rodzaju podejmowanych działań, a ich częstotliwość jest ustalana w miarę potrzeb, tzn. nasila się w czasie realizowania różnego rodzaju akcji bądź przedsięwzięć.

Roczny plan pracy koła pozostaje otwarty i każdy może być jego kreatorem. Modyfikowany jest w zależności od wysuniętych propozycji działań; może być zmieniany raz w miesiącu.

Kto może być przyjacielem biblioteki?

Każdy - ponieważ każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Z doświadczenia wiem, że najchętniej angażujecie się w pracę następujących grup: dekoracyjnej, artystycznej i informacyjnej. Najchętniej podejmowane przez Was działania to: przygotowywanie wystaw szkolnych,  gazetek ściennych, udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, organizacja uroczystości szkolnych, współredagowanie witryny internetowej biblioteki, organizacja i udział w konkursach i innych akcjach bibliotecznych.

Zapraszam zatem wszystkich do pracy na rzecz koła przyjaciół biblioteki i czekam na ciekawe propozycje działań z Waszej strony. Dla najbardziej aktywnych przewidziane są dyplomy, podziękowania, nagrody książkowe oraz wpis ich działań do „Bibliotecznej karty informacyjnej” przeznaczonej dla wychowawcy. Swoje pomysły możecie zgłaszać do łącznika bibliotecznego bądź nauczycieli bibliotekarzy. Warto zostać przyjacielem biblioteki!

Opiekun koła -  Halina Karpiuk, nauczyciel bibliotekarz



Rok szkolny 2015/2016

 

„PIKNIK CZYTELNICZY 2016„ – NASZYM UDZIAŁEM!


   10 czerwca 2016r. punktualnie o godzinie 10.00, 147. uczniów ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie rozpoczęło czytanie książek, włączając się tym samym w Ogólnopolską akcję: „Jak nie czytam, jak czytam”. Wszystkich czytelników i sympatyków biblioteki zaprosiliśmy na zorganizowany na patio szkoły „Piknik czytelniczy”. Przygotowane ławeczki, karimaty, koce szybko zapełniły się czytelnikami. Naszymi sprzymierzeńcami w tym dniu były piękna pogoda i otaczająca przyroda. 40 min. delektowaliśmy się lekturą zabranych ze sobą książek.

 Po co ta akcja?

- Pokazaliśmy, że czytamy i jest nas wielu.

- Czytamy nowości wydawnicze!

- Potrafimy rozmawiać o swoich ulubionych książkach!

- Bliżej poznaliśmy ofertę czytelniczą biblioteki szkolnej!

 - „Rzuciliśmy okiem”, co czytają nasi nauczyciele!

- Stworzyliśmy przestrzeń do czytelniczego spotkania.

- Pokazaliśmy nieczytającym, że czytanie to powszechne zjawisko wśród rówieśników!

- Czytanie może być przyjemnością!

       Kampania „Jak nie czytam, jak czytam” to kolejna akcja służąca podnoszeniu szeroko rozumianego czytelnictwa. W 2015 roku, 63 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki! Zajmujemy ostatnie miejsca wśród krajów europejskich. Możemy to zmienić! Zmianom będzie sprzyjał „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020”, ale to od nas zależy, czy zaczniemy czytać. My, wierzymy i czekamy na kolejne akcje czytelnicze!

Koordynatorki akcji: ucz. Magdalena Dedera i Milena Kozłowska, opiek. nauczyciel bibliotekarz- H. Karpiuk.

Piknik czytelniczy - galeria


 


Rok szkolny 2013/2014


30 maja 2014 r. uczniowie naszej szkoły koordynowali przebieg Gry Miejskiej: „ Młodzi na tropie historii – w 480- lecie praw miejskich Włodawy” zorganizowanej przez MBP we Włodawie. Pani Urszula Panasiuk (bibliotekarz MBP) zapoznała uczniów ze scenariuszem gry oraz obowiązującymi zasadami. Przyjęta formuła wydarzenia zawierała elementy edukacyjno-kulturalne, profilaktyczne, opracowane zadania, zagadki w ciekawy sposób przybliżyły wiedzę historyczną o naszym mieście.

Uczestnicy gry:  Nikodem Weremczuk, Mateusz Demianiuk, Edyta Sahadyn, Agata Grytczuk, Tomasz Garczyński, Klaudia Sposób, Weronika Krzaczyńska, Klaudia Paszkiewicz, Klaudia Kuniewicz, Małgorzata Choma, Dominika Szubarczyk, Nikodem Kozak, Monika Marciszewska, Piotr Zaniuk, Mateusz Sidoruk, Magda Grzywaczewska, Klaudia Bartnicka.



Dzień Bezpiecznego Internetu - 2014r.

Gazetkę wykonała Justyna Pruszkowska

 

 

Dnia 14.02.2014 r. uczennice: Klaudia Pietrzak, Patrycja Bujalska, Monika Król, Karolina Łuszczewska, Dorota Książek, Karolina Antoniszewska przygotowały koleżankom i kolegom zabawę walentynkową. Program „ święta zakochanych” był  bogaty w następujące atrakcje:

        * koncert ballad romantycznych;

        * poczta walentynkowa;

        * lizaki z cytatami fragmentów poezji miłosnej;

        * sesja zdjęciowa z wybranką serca lub przyjacielem;

Zespół kierujący zabawą wykazał się wielkimi umiejętnościami organizacyjnymi oraz dobrą współpracą. Za kreatywność, poświęcony wolny czas  – dziękujemy - koleżanki i koledzy!

 

Mieliśmy swój udział w ,,Narodowym czytaniu” !

W imieniu burmistrza i MBP we Włodawie zapraszaliśmy mieszkańców Włodawy do udziałuw imprezie czytelniczej „ Narodowe czytanie”. Naszą akcję poprzedziło solidne przygotowanie (zapoznaliśmy się z programem imprezy czytelniczej, sprawdziliśmy jakie książki Fredry posiada nasza biblioteka, własnoręcznie przygotowaliśmy  do akcji koszulki zaopatrując je w stosowne hasło , później już tylko krótka próba dialogu  i ruszyliśmy……. Było sympatycznie! Do zobaczenia za rok!

( K. Kuczyńska ,I Gruszczyńska, P. Kwiatkowski, M. Reszczyński,T Garczyński, M. Grzywaczewska, K. Sposób, P. Sawoniuk)

 XI Powiatowy Konkurs Czytelniczy dla Młodzieży - Andrzej Stasiuk

Nike 2013

 

Rok szkolny 2012/2013

 

Uczniowie, w ramach działania Koła Przyjaciół Biblioteki opracowali program promujący bibliotekę szkolną na Dni Otwarte Szkoły (14.05.2013 r.)

1. Konrad Kratiuk i Piotr Bogdanowicz ( kl. I LOB) pokazali uczniom lokal biblioteki,  zbiory, następnie omówili ofertę działań biblioteki

( konkursy, wystawy, koła zainteresowań, spotkania z pisarzami, wycieczki, działalność wolontarystyczna ).

2. Joanna Głąb (kl. I TH) i Katarzyna Korpysz przeprowadziły

dla chętnych uczniów test badający tempo czytania.

3. Justyna Pruszkowska ( kl. I TI) zaprezentowała zagadki

z synestezji.

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili bibliotekę, mamy nadzieję, że biblioteka podobała się – zespół promujący!!

 

Spotkanie z pisarzem- Stefan Darda

Spotkanie z Panią Czesławą Michańską

 

Pływanie

 

Stefan Darda promocja książki

 

Stefan Sidoruk

 

Warto wiedzieć

 

X powiatowy konkurs czytelniczy

 

 

Rok szkolny 2011/2012

 

 

Spotkanie z pisarzem- Stefan Darda

 

IX powiatowy konkurs czytelniczy

 

 Koło Przyjaciół Biblioteki pod opieką Pani Haliny Karpiuk przygotowało inscenizację utworu Józefa Ignacego Kraszewskiego „Dziad i baba”. W przygotowanie zaangażowani byli uczniowie grupy plastycznej i artystycznej. Montaż słowno muzyczny wraz z życzeniami uczniowie zadedykowali wszystkim bibliotekarzom z okazji Powiatowego Dnia Bibliotekarza, który uroczyście był obchodzony 30.05.2012r. w Urzędzie Miasta we Włodawie. Bohaterowie części artystycznej: Magdalena Ruta, Karolina Chęć, Joanna Chudaś, Szymon Gabrylewicz, Jarosław Jarmarkier, Aleksandra Włodawrczyk, Piotr Wulczyński, Piotr Koziej, Kinga Madej, Paulina Młynarczyk, Andżelika Kędzierawska.




Rok szkolny 2010/2011

 

We wrześniu 2010 roku w bibliotece szkolnej zorganizowano kiermasz książek wycofanych z księgozbioru. Przy jego organizacji pomagały uczennice Koła Przyjaciół Biblioteki: Karolina Kruczyńska, Dominika Wisłocka, Iga Gruszczyńska. Serdeczne podziękowania.

 

 

Przydatne linki




Powered by Rafix®.