Szkolny Klub Wolontariusza

 

SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA

zaprasza

chętnych do współpracy

 

„Człowiek jest wielkim nie przez to co posiada lecz przez to kim jest

nie przez to, co ma lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II.

 

 

Działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza w ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie (2002-2017)

 

Szkolny Klub Wolontariusza działa już 15 lat. Był to pierwszy szkolny klub wolontariuszy we Włodawie, założony z inicjatywy p. Agnieszki Czuj i p. Agnieszki Karpiuk z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

 

Na początku działalności młodzież szkolna pomagała dzieciom z rodzin zastępczych w nadrabianiu zaległości szkolnych. Na przestrzeni lat działalność klubu zmieniała się wraz z potrzebami.

 

Systematycznie wolontariusze brali udział w lokalnych i ogólnopolskich akcjach, takich jak: „Podziel się posiłkiem”, „Złotówka na Gwiazdkę”, „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, „Szlachetna Paczka”, „Lubelszczyzna dla Syrii”, „Sprzątanie zabytkowych grobów na cmentarzu parafialnym”, „Kiermasz ciast” w ramach Międzynarodowego Dnia Dobrych Uczynków i in.

 

Przez wiele lat wolontariusze podejmowali pracę w Świetlicy Środowiskowo- Terapeutycznej przy MOPS we Włodawie, gdzie pomagali uczestnikom odrabiać lekcje, organizować wolny czas. Osoby przygotowujące się do studiów medycznych pracowały w Hospicjum. Część młodzieży pracowała w grupie „Baraszkującej”, w której poznawała metodę Weroniki Sherborne w Miejskim Przedszkolu Nr 1 we Włodawie.

 

Koordynator podejmował też samodzielne inicjatywy, m.in. realizację 2 projektów: „Książka, słowo, myśl, uczucie, czyn …Wszystko razem stanowi dopiero człowieka” (2005-2006), którego celem było doskonalenie techniki czytania, notowania, budowania warsztatu ucznia oraz przekazywanie tej wiedzy swoim podopiecznym z rodzin zastępczych.

 

Drugim przedsięwzięciem był projekt: „Zostań artystą sztuki decoupage”, gdzie społeczność szkolna mogła nauczyć się ozdabiania przedmiotów metodą decoupage. Prace wykonane tą metodą były sprzedawane na kiermaszu, a dochód przeznaczony na cele charytatywne, m.in. uczennicy naszej szkoły Izie W., która uległa wypadkowi samochodowemu.

 

Czytaj więcej: Działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza w ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie (2002-2017)

Promowali ideę honorowego oddawania krwi

 

W dniach 23-24 września w ramach Festiwalu Trzech Kultur siedmiu wolontariuszy z naszej szkoły promowali ideę honorowego oddawania krwi. Akcja zorganizowana została przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

 

  • image001
  • image002

 

Lubelszczyzna dla Syrii”

 

W październiku została przeprowadzona akcja charytatywna „Lubelszczyzna dla Syrii” angażująca całą społeczność szkolną.

Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza (Monika Gromysz, Klaudia Gierej, Kacper Borowski) przygotowali gazetkę przybliżającą tematykę konfliktu w Syrii. Następnie we wszystkich klasach ogłosili informację o celu akcji i możliwości pomocy. Pomoc mogła być udzielana dwutorowo: poprzez wysłanie SMS-a o treści RATUJE oraz przekazanie dobrowolnych datków do puszki. W wyniku akcji zebrano 116,35 zł. Kwotę przelano na odpowiednie konto.

  • image001
  • image002
  • image003

Porządkowywanie zabytkowych grobów

 

18 października młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariusza brała udział w akcji „Sprzątaniu zapomnianych grobów na cmentarzu parafialnym we Włodawie” zorganizowanej przez Stowarzyszenie RENOVABIS.

 

  • image003
  • image004

Przydatne linki
Powered by Rafix®.