Hobbyści w bibliotece

 

 

„Hobbyści w bibliotece” to cenna inicjatywa zapoczątkowana przez nauczycieli bibliotekarzy. Podjęte przez nas działania wpisują się w program wychowawczy szkoły i mają na celu rozwijanie zainteresowań uczniów.

Biblioteka szkolna, już od wielu lat jest miejscem, gdzie zarówno uczniowie, jak    i nauczyciele, inni pracownicy szkoły ,a także rodzice rozwijają i prezentują swoje pasje. Poza osobami ściśle związanymi ze środowiskiem szkoły, do biblioteki zapraszamy regionalnych twórców kultury ludowej oraz inne znane w lokalnej społeczności osoby. Spotkania są nie tylko okazją do zaprezentowania własnego dorobku artystycznego, hobbystycznych kolekcji, ale przede wszystkim integrują społeczność uczniowską ze środowiskiem szkolnymi pozaszkolnym.

Zgodnie z misją szkoły staramy się dostrzegać i cenić oryginalność oraz zdolność twórczego myślenia naszych uczniów. Poprzez aranżowanie wystaw prac uczniowskich, stwarzanie uczniom okazji do prezentowania różnorakich umiejętności, zachęty do odważnego publicznego wypowiadania się, pielęgnujemy w nich wrażliwość, umożliwiamy indywidualne eksperymentowanie, inspirujemy do poszukiwania własnej formy ekspresji. Działania tego typu sprzyjają rozwijaniu w młodzieży samoświadomości co do własnych predyspozycji, walorów czy uzdolnień, wpływają też na podnoszenie samoakceptacji. Biblioteczne spotkania uczą słuchać, doceniać, szanować zainteresowania i osiągnięcia innych ludzi. Chcielibyśmy, by także inspirowały uczniów do „przejmowania” ciekawych pomysłów lub rozbudzania własnych.                         

                 Oprac. Halina Karpiuk, nauczyciel bibliotekarz

Twórcy ludowi w bibliotece

 

05.06. 2013 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie poetyckie poświęcone regionalnemu twórcy Stefanowi Sidorukowi – w pierwsza rocznicę jego śmierci. Spotkanie otworzył dyrektor szkoły Eugeniusz Omelczuk. Zaproszenie na to niezwykłe spotkanie przyjęli liczni członkowie Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie.

Wszyscy zaproszeni goście znali i pracowali z p. Stefanem Sidorukiem, więc wspomnienia o nim były niezwykle żywe i wzruszające a poezja związana z naszą „ mała ojczyzną” wprawiła słuchaczy w zadumę. Spotkanie poświecone poecie prowadziła p. Czesława Michańska, reprezentująca Klub poetycki „Fraza”. Program uświetnił występ ludowego zespołu „Kresowianki”.

W drugiej części spotkania, każdy z zaproszonych gości opowiedział o swoich pasjach, zainteresowaniach, sukcesach a także roli jaką odgrywają one w życiu każdego z nich.

Adresatom spotkania – uczniom, koleżankom i kolegom nauczycielom, innym pracownikom - w imieniu dyrekcji szkoły i swoim, serdecznie dziękuję za obecność na tym popołudniowym spotkaniu- Halina Karpiuk, nauczyciel bibliotekarz.

 

Czytaj więcej: Twórcy ludowi w bibliotece

„Powoli odsłaniam twarz...”

 

 

        Mieszkam w Dołhobrodach. Jestem uczniem klasy II LO i ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie.

        Swoje zainteresowania plastyczne rozwijam od dzieciństwa.

         Do szkicowania zachęcała mnie moja nauczycielka plastyki  z gimnazjum, pani Elżbieta Ruta. Wtedy zacząłem brać udział  w pierwszych konkursach plastycznych.

         Jestem samoukiem, nie uczęszczam na żadne zajęcia plastyczne. Szkicuję w domu,w każdej wolnej chwili.

 

Czytaj więcej: „Powoli odsłaniam twarz...”

Podziękowanie

Panu

Aldonowi Dzięciołowi

za wspaniałą lekcję poezji, zwrócenie uwagi na niezwykłość miejsc, z których wyrośliśmy i gdzie żyjemy. Miejsc do których z pewnością będziemy zawsze wracać.

Z uznaniem dla Pana dotychczasowej twórczości, życzymy wspaniałych pomysłów na nowe książki.

Z poważaniem

uczniowie, nauczyciele i Dyrekcja ZSZ nr 1 i II LO

we Włodawie.

Włodawa 20 XI 2008r., Biblioteka Szkolna II LO

Czytaj więcej: Lekcja poezji pana Aldona Dzięcioła

W maju 2013 roku pan Zdzisław Kozłowski przeprowadził dla nauczycieli i pracowników naszej szkoły warsztaty haftu krzyżykowego. Spotkanie odbyło się w bibliotece szkolnej. Pan Zdzisław jest pracownikiem naszej szkoły a hat krzyżykowy to jego pasja od lat. Kunszt tej pięknej sztuki można było podziwiać na wystawie prac eksponowanych wcześniej w bibliotece szkolnej.

Czytaj więcej: Warsztaty haftu krzyżykowego

Przydatne linki




Powered by Rafix®.